Osteopati Nedir?

Osteopat, alternernatif tıp alanında hizmet verir. Vücudun bir çok farklı yapısının (kaslar, kemikler, ligamentler, organlar, fasya…) birlikte çalışarak bedene sağlık getirdiği inancını temel alır. Eğer bu elementlerden bir tanesi doğru çalışmıyorsa, diğerleri de zamanla değişir ve doğal fonksiyonunu yitirebilir. Mesela eğer L5 ( 5.bel omuru) kilitlenmişse bir süre sonra siyatik sinirinin (L5 tarafından gelen) enflamasyona uğraması ve bacakta ağrı hissedilmesi beklenebilir. Hatta bundan bir kaç gün sonra da bazı sindirim sorunları olaması muhtemeldir. Çünkü L5 sinir kökü, sindirim sistemine bağlanan sinir ağının bir parçasıdır.

Osteopatın amacı, bedenin kendi araçlarını kullanarak dengeye kavuşmasına yardımcı olmaktır. Osteopatik tedavi bedenin farklı yapıları(kemik, organ, kas, bağ doku, fasya, kafa tası…) üzerinde, hastanın ihtiyacına göre bir dizi manipülasyonla gerçekleşir. Hamile ve yeni doğanlar için de yumuşak manipülasyonlar uygulanır.

Yetişkinler için Osteopat

Osteopati sırt, bel ağrıları, baş ağrısı, kronik sindirim problemleri, uyku sorunları gibi bir çok konuda bedenin dengelenmesine yardımcı olur.

Sporcuların yarış öncesinde bedenlerini dengeleyerek performanslarını artırmaya yardımcı olur. Yaralanmalar sonrası iyileşme sürecini kolaylaştırıp antremanlara bir an önce başlaması için tavsiye edilir.

Ameliyat sonrası dönemde ağrıların ve yan etkilerin azaltılması ve yara adhezyonu için önerilir.

Osteopati Kadınlara Nasıl Yardımcı Olur?

Hamilelik Öncesi İnfertilite:

Osteopati idyopatik infertilitede kullanılabilir. Tüm doğurganlık değerleri normal seviyedeyse, osteopat jinekolojik sistemi yeniden dengeleyerek döllenme ve implatasyon sürecini kolaylaştırmakta yardımcı olabilir.

Hamilelikte: Osteopat hamileliklerde ortaya çıkan siyatik, bel ağrısı gibi sıkıntılara yardımcı olur. Ayrıca pelvik kas ve bağ dokularını rahatlatmak, doğumda özgür ve doğru bir şekilde rahat hareket etmesi ve bebeğin geçişini kolaylaştırması için leğen kemiklerini açmak ve rahatlatmak yoluyla bedeni doğuma hazırlar. Osteopati hormonal denge üzerinde etkilidir, örneğin emzirmeye hazırlar.

Doğum Sonrası: Osteopati hamilelikte ortaya çıkan fonksiyon bozukluklarını düzeltmek ve yeniden sağlıklı beden dengesine dönebilmek için etkilidir. Osteopat ilerde problem ve ağrı yaratmaması için sezaryen yaraları üzerinde çalışır. Süt eksikliğinde hormonal dengeye yardımcı olur.

Yeni Doğan için Osteopati: Osteopati boyun eğriliği, kolik, uyku problemleri, kafa yamukluğu, reflü, emme sorunları, kronik kulak ve boğaz enfeksiyonları konularında yardımcı olabilir.

Clemence Jeay, Fransa doğumlu Osteopati Doktorudur. 2010 yılında CEESO Lyon’dan mezun olduktan sonra pediatri ve hamilelik üzerine 1 yıllık ihtisas yaptı. 2015 yılına kadar 5 yıl boyunca Fransa’da hamile ve yeni doğanları da kapsayan çeşitli hastaları tedavi etti. Kendisi aynı zamanda 2010 yılından beri Torino’da Scuola Superiore di Osteopatia Italiana yarı zamanlı öğretmenlik yapıyor. Anatomi, fizyoloji, osteopatik teknikler öğretiyor ve klinik seanslar için hazırlıkları sürdürüyor. Duygu ve beden tepkileri bağlantıları, psikolojinin fiziksel sağlık üzerindeki etkisi hakkında seminerlere asistanlık yaptı. Tüm bu deneyimler bir çok alternatif teknik keşfetmesini sağlarken osteopatiye yaklaşımını da şekillendirdi. Zihni de beden kadar tedavilerine katabilmek için somato-duygusal terapi araçlarını sıkça kullanıyor.

Clemence 2015 yılında İstanbul’a taşındı. Halen başta İtalya olmak üzere tüm dünya ülkelerinde seminerlere devam ediyor. Tutkulu olduğu bu alanda (osteopati, bebek bakımı, beden iyiliği ve somato-duygusal terapi) bilgilerini geliştirmeye devam ediyor.