Dünya Sağlık Örgütünün rehberliğinde hazırlanan ‘Doğuma Götüren 6 Uygulama’ya göre: ‘Doğum yapan kadına duygusal ve fiziksel destek verilmelidir.’ Doğum boyunca kesintisiz desteğin anne ve bebek sağlığı üzerindeki fiziksel ve ruhsal iyileştirici etkisi olduğu artık tüm çevrelerce kabul edilmiştir. Yurtdışında Doulalık eğitimi veren bazı büyük kuruluşlar doulaların sağlık dışı meslekten olmasını şart koşuyor. Çünkü doulanın asli görevi doğumda anneye destek olmak.

Doula kadına doğum öncesinde, doğum sırasında ve doğum sonrasında fiziksel ve duygusal olarak sürekli destek sağlayan, bu konuda eğitimli ve deneyimli kişidir. Sadece doğum yapan kadına değil, eşine, tüm ailesine hatta tıbbi hizmet sunanlara kısacası doğum anına şahit olan herkese destek olur. Kendi doğrularını, beklentilerini geride bırakıp anneyi kendi istekleri doğrultusunda şefkatle destekler. Varlığının temelini insana sevgi ve saygı oluşturur. Çalışması her zaman kendi içine doğrudur. Doğumun gücüne inanır. Sakindir ve size güven verir. Doulanız doğuma hazırlanmanıza yardımcı olur. Doğumda size doğum psikolojisi için gerekli olan mahremiyet ortamını hazırlar, rahatlatıcı ilaç-dışı teknikler uygular, doğum pozisyonları önerir, annenin ihtiyaçlarını ve rahatını gözetir. Doğum anındaki varlığının bebeğin eşsiz doğumuna etkisinin farkındadır, sevgi ve saygı ile o anda yanınızda bulunur. Doğum boyunca ve bebekle bağlanma sürecinde ailenin doğum planını, önceliklerini ve alternatiflerini bilir. Uygulanmaları konusunda tıbbi personel ile iletişimi sağlar. Doulanız sizin kız kardeşiniz, anneniz, ‘koltuğunda örgü ören’ anneannenizdir.

Doulalık Avrupa ve Amerika’da profesyonel bir meslektir. Doula Eğitimi doğum fizyolojisini içeriyor olsa da sadece teknik bilgi eğitimi değildir. Bilgi ve tecrübenin yanı sıra empati yeteneği, sezgisel güç, anda varolabilme, sakinlik, destek olabilme, kendini benliğini arka plana koyabilme yetisi doulanızda arayabileceğiniz özellikler olmalı. Doulanızın yanında kendinizi rahat hissediyor olmanız önemli. Bunun için doğumdan once birlikte vakit geçirmek, kurduğunuz iletişime, karşılıklı aktardığınız duygulara bakıyor olmanız gerekiyor.