HypnoBirthing’de kullanılan teknikle anneler bilinçaltı düzeyde yaşadıkları korkulardan  kurtuluyor. Doğum, doğanın öngördüğü gibi güvenli, güzel ve huzurlu bir deneyime dönüşüyor. Annezen Kurucusu ve HypnoBirthing Eğitmeni olan Doula Ayca Yılmaz, HypnoBirthing ile ilgili merak edilen her şeyi Mother&Baby okurları için anlatıyor.

Mother&Baby – Ekim 2016
HypnoBirthing eğitimi, bir teknikten çok bir felsefedir. Bu felsefeye göre, sağlıklı anneler ve sağlıklı bebekleri için doğum doğal, normal ve sağlıklıdır. Doğum tıbbi bir olay değildir. Doğum hayatın kutlanmasıdır. Ebeveynlerin bebeklerini dünyaya sevgi dolu ve sakin bir şekilde getirme arzuları ve hakları hakkındadır. İstedikleri doğuma sahip çıkabilmeleri ve sorumluluk almaları için ebeveynlerin güçlendirilmesi hakkındadır.

HypnoBirthing eğitimi toplumsal olarak öğrendiğimiz yanlış mitleri, kabullenimleri, korkuları yok etmemizi sağlar. Bunun için her şeyden önce doğumun bugünkü doğasını anlamak üzere, doğumun tarihçesine göz atalım:

MÖ 3000’lere kadar geriye baktığımızda doğum doğanın en yüksek mertebesindeki dışavurum olarak görülüyor; bir kadın doğuracağı zaman bilge kadınlar tarafından desteklenip güçlendiriliyor; doğumlar doğal yollardan, rahatlıkla ve çok kısa sürede gerçekleşiyor; doğum sonrası ‘’hayatı kutlamak’’ için tapınaklarda toplanılıyor ve hediyeler veriliyordu.

MS ilk yüzyıllarda ise kadınların rolü yeniden belirlenirken doğaya tapan insanların ikonları parçalandı, kadın ikonları yerle bir edildi. Şifacı, bilge, ebe kadınlar idam edilerek gerçek bir kadın katliamı yaşandı.

Kadınlar doğumda desteksiz ve yalnız bırakıldı. İncil’de ‘’iş, emek, çalışma’’ olarak çevrilen İbranice etzev sözcüğü, doğumdan söz ederken ‘’acı, üzüntü, ıstırap veya azap’’ anlamında çevrildi. Doğuran kadınlara doktor desteği engellendi. Doğumlar korkuyla ve kayıpla anılmaya başlandı. Korku, doğumda ölüm’ korkusu idi.

KORKU DOĞUMU NASIL ETKİLEDİ?

Kökleri binlerce yıl öncesine dayanan korku duygusu, ritüel şeklinde yaşanan ve güçlendiren doğum deneyimini kadının elinden almıştır. Doğuma korkunun girmesi, doğumun kendi doğallığında gelişmesine engel olmuştur. Birbiri ile uyum içinde çalışan doğum kasları, korkunun hormonları ile birbirine karşı direnç içinde çalışmaya başlamış, beraberinde doğumda ağrıyı gündeme getirmiştir. Korku-ağrı-gerginlik üçgeni hala modern kadının kısır döngüsüdür. Bu anlamda toplumsal olarak negatif bir hipnoz altındayız.

HypnoBirthing’de kullandığımız teknik, gevşemek ve telkine açık bir farkındalık düzeyine gelmektir. Eleştirel zihni dinlenmeye bırakıp bilinçaltına ulaşabildiğimiz bir seviye. Aynı uykuyla uyanıklık arasındaki o anlar gibi, uykuya giden yol gibi; kişi bilinçlidir, etrafında olan bitenin, seslerin farkındadır ama yarı uykulu gibidir. Burası bilinçaltı sularında olduğumuz yerdir. Kişinin rıza göstermesi, gönüllü olmasıyla verilen telkinler bilinçaltı seviyesinde alınır. Amaç rehberli imgelem ve görselleme ile  istenilen davranış ve düşünceye ulaşmaktır. Hipnozda verilen telkin bireyin gerçek dünyayı algısı olur. Anneler kendilerini sınırlayan korku ve duygularla bilinçaltı düzeyde karşılaşır, bunları bırakmayı ve yerine kendi arzuladıkları doğumları koymayı deneyimlerler. Tekrar tekrar uygulanan bu metod, zihnin çalışma prensipleri doğrultusunda annenin gerçeklik algısını düzenler.

Doğum korkusundan sıyrılmış ve doğumu doğanın öngördüğü gibi güvenli, güzel ve huzurlu bir deneyim olarak algılayan anne doğum başladığında bedensel ve zihinsel olarak bu deneyimi gerçekleştirecektir. Kendi kendine hipnozla anne bedenini gevşetir, doğum kasları yumuşak, gerilimden uzaktır ve yaratıldıkları amaçla çalışır. Doğum ‘’hayatın kutlaması’’na dönüşür.

İyi hazırlanmış bir program içinde derin gevşeme, kendi kendine hipnoz, özel nefes teknikleri, görselleme, olumlamalar ve eğitimiyle HypnoBirthing, kadının doğum sanatını kullanması, bebeğini güven ve kolaylıkla doğurması için doğal doğurma içgüdülerini çağırmasını sağlar.

HypnoBirthing Mongan Metodu, doğumun basitliğini ve sadeliğini annelere hatırlatmak üzere geliştirilmiş bir doğuma hazırlık eğitimidir. 5 tane 2,5’ar saatlik dersten oluşan bir çalışmadır.

HYPNOBIRTHING’IN AVANTAJLARI

Kullanılan teknikle anneler bilinçaltı düzeyde yaşadıkları korkulardan kurtuluyor…

  1. Doğumda ve doğum sonrasında Korku-Gerginlik-Ağrı Sendromunu yok eder.
  2. Kimyasal anestezi, epizyotomi ve diğer müdahale ihtiyacını azaltır veya elimine eder.
  3. Doğumda yorgunluğu azaltır, anne bebeğini dünyaya getirirken canlı, uyanık, enerjiktir.
  4. Silinme ve açılmaz fazlarında süreyi kısaltır, doğum yapan annenin bebeğini uzun, yorucu bir süre boyunca itmesindense kendi bedeninin doğal nabzı ile bebeğini aşağı doğru nefeslerle indirmesini sağlar. Pelvik taban kaslarındaki zedelenme olasılığını azaltır.
  5. Anne, bebek ve babanın harika bir bağlanma sürecini deneyimlemesini sağlar.
  6. Baba doğumun bir parçasıdır, seyirci değil.
  7. Özel doğum tekniği doğum sonrası rahatsızlıkları ve annelik hüznünü neredeyse tamamen yok eder.
  8. Bebekler daha uyumlu ve mutludur bu da yeme ve uyuma rutinlerini daha iyi yapar.
  9. Anneler sığ nefesten dolayı hiperventilasyon riski taşımaz.
  10. Doğum, doğanın öngördüğü gibi güvenli, güzel ve huzurlu bir deneyime dönüşür.