BOWEN TEKNİĞİ NEDİR?

Bowen Tekniği son derece hafif ve yumuşak hareketleri içeren ve vücudun kendini iyileştirmesine yardım eden doğal bir tedavi şeklidir. Avustralya’da Tom Bowen tarafından geliştirilmiş ve uygulandığı ülkelerde hızla yaygınlaşmaktadır.

Bir seans yarım ila bir saat sürer ve tüm vücutta çok büyük ve rahatlatıcı etki başlatarak otonom sinir sistemi (periferik sinir sisteminin, istemsiz yapılan hareketleri ve organ fonksiyonlarının kontrolünü gerçekleştiren bölümü), bağışıklık ve hormonal sistemler ve lenf dolaşımı gibi büyük sistemlerin dengelenmesine yardımcı olur.

NASIL UYGULANIR?

Bowen tedavisinde tedavi sırasında terapist parmaklarını kaslar, bağlar, tendonlar, fasyalar ve eklemler (ve bazen de direk sinirler üzerinde) üzerinde dolaştırıp vücutta bir iyileşme tepkisi almak için kullanır.

‘Hafif dokunma’ tedavileri konusunda yapılan çeşitli araştırmalar, önemli sonuçlar almak için vücuda çok zorlayıcı hareketlerin uygulanmasının gerekmediğini göstermiştir. Aslında, dokunma ne kadar yumuşak olursa etkisinin o kadar çok ve büyük olduğu görülmektedir. Hastalar ilk tedavi deneyiminin ardından çoğu kez böyle yumuşak hareketlerin nasıl bu kadar güçlü etkisinin olabildiğini merak ederler.

Tedaviden sonra size bazı önerilerde bulunulacaktır ve durumunuza göre tedavi birkaç seans tekrarlanabilir. Bu tedavinin inceliklerini ve derinliklerini anlamak için terapinin gerçekten yaşanması gerekir.

KİMLERE YAPILABİLİR?

Bowen Tekniği ziyadesiyle yumuşaktır ve hamile kadınlardan yeni doğmuş bebeklere ve yaşlılara kadar herkes için uygun bulunmaktadır. Bowen tedavisi hayvanlar üzerinde de uygulanmaktadır.

İnsan vücudu, karmaşık bir müzik aleti gibi hatasız çalışmak için uygun akort edilmeye gereksinim duyar. Uygun şekilde akort edildiğinde ise kendine özgü tonunu yaratmak üzere titreşir ve eşsiz frekansına tekrar uyumlanır. Bowen terapisinde yapılan bu yeniden uyumlama işlemidir.

Bowen Kadın Sağlığı ve Gebelik

Bowen terapisi adet sorunlarını düzenlemeye ve gebe kalmaya yardımcıdır.

Gebelikle ilişkili ağrıların iyileşmesinde, leğen kemiğinin yeniden şekillenip bebeğin uygun pozisyonu almasında rol oynar.

Bacak ağrıları, hazımsızlık, karpal tünel sendromu (el bileği ağrıları), alt bel bölgesi ağrıları gibi gebelik ile ilişkili semptomların çözülmesinde yardımcı olur. Normal doğumun daha kolay gerçekleşmesinde destekleyicidir.

Bebeklerin doğum sonrası dönemde doğuma bağlı travmatik sorunları olmuşsa çözümünde ve ayrıca sindirim ve uyku ile ilgili sık karşılaşılan sorunlarında son derece etkili bir yöntemdir.

Son derece nazik ve kolayca otururken ya da yan yatarken uygulanabilir.

Teknik aşağıdaki durumlar için düşünülebilir:

 • Endişe ve stres ile bağlantılı ruhsal durumlar
 • Sırt ağrısı, siyatik ve omurga sorunları
 • Sindirim ve barsak sorunları
 • Fibromyalji, ve genel kas sertliği
 • Kronik Yorgunluk Sendromu
 • Jinekolojik rahatsızlıklar (örneğin şiddetli ve ağrılı adet dönemi, kısırlık vs.)
 • Hormonal düzensizlikler
 • Baş ağrıları ve migren
 • Eklem sorunları (örneğin tenis dirseği, tutulmuş omuzlar, ayak bileği ve diz incinmeleri gibi)
 • Zorlamaya bağlı tekrarlayan incinmeler ve Karpal Tunel sendromu (elde duyulan ağrı, duygusuzluk ve karıncalanma hissi)
 • Spor ve darbe yaralanmaları
 • Diş tedavisi sonrası tempomandibular eklem sorunları ve çene bozuklukları
 • Ameliyat sonrası iyileşme
 • Solunum sorunları; astım, alerjiler
  Gebelikte sık görülen sorunlar ve doğum eyleminin desteklenmesi
 • Yeni doğan bebek sorunları (örneğin kolik, emzirme ve uykusuzluk)
 • Yoğun tedavi alınan ağır hastalıklardan sonra toksik madde atılımını hızlandırmak ve iyileşme sürecini desteklemek için

Evrim Koç Çamşıklıoğlu

29 Haziran 1986 da Aydın’da dünyaya geldim. Babam asker olduğu için üniversiteye başlayana kadar çok yer gezdik ve bir çok okul değiştirdim.

2005 yılında Koç üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu’nu tam burslu kazandım ve İstanbul’a geldim.

Mezun olduktan sonra 4 yıl pediatri hemşireliği yaptım ve sonrasında işyeri hemşireliği sertifikası alarak 2013 yılından bu yana özel bir havayolu şirketinde işyeri hemşireliğine devam ediyorum.

Lise çağlarımda başladı hayatı ve hayattaki yerimi sorgulayışım. En başından bu yana insanlara yardım etmek kendimi iyi hissettirdi ve bu içgüdüyle sağlık alanını ve hemşireliği seçtiğimi düşünüyorum.

Doğal tedavi yöntemleri ve spirütüel konular hep dikkatimi çekmiştir ve bu dünyayla tanışma isteğim beni BOWEN TERAPİSİ ile karşılaştırdı.

İşyeri hekimimiz Dr. Sema İlhan ile sol bacağımdaki siyatik ağrım ve  sol omzumdaki yangı nedeni ile seanslara başladık. Evet Bowen aracılığı ile dört yıldır siyatik ağrım ve omuz yangım yok. Bireysel olarak deneyimlediğim iyileşme beni bu tekniği öğrenmeye sevketti.

2016 yılında Eğitmen Ros Elliot Özlek’den Bowen Terapisi eğitimlerini alarak sınavı başarıyla verdim ve Avustralya Bowen Terapisi Akademisi tarafından sertifikalandırıldım. O tarihten bu yana yardımcı olmaya çalıştığım hastalardaki gelişmelere tanık olmak mutluluk verici.

Bowen’i ilk deneyimlediğim gün üzerimdeki etkilerini anımsadıkça mutlu oluyorum ve Tom Bowen’e bu yöntemi geliştirdiği için teşekkür ediyorum ve Tanrı’ya ona bu yeteneği bahşettiği için.

Şimdi eğitimlerimin bir kısmını aldığım Annezen’de hastalara yardımcı olmaya başlamış bulunuyorum,

Sevgi ve sağlıkla