BOWEN TEKNİĞİ NEDİR?

Bowen Tekniği son derece hafif ve yumuşak hareketleri içeren ve vücudun kendini iyileştirmesine yardım eden doğal bir tedavi şeklidir. Avustralya’da Tom Bowen tarafından geliştirilmiş ve uygulandığı ülkelerde hızla yaygınlaşmaktadır.

Bir seans yarım ila bir saat sürer ve tüm vücutta çok büyük ve rahatlatıcı etki başlatarak otonom sinir sistemi (periferik sinir sisteminin, istemsiz yapılan hareketleri ve organ fonksiyonlarının kontrolünü gerçekleştiren bölümü), bağışıklık ve hormonal sistemler ve lenf dolaşımı gibi büyük sistemlerin dengelenmesine yardımcı olur.

NASIL UYGULANIR?

Bowen tedavisinde tedavi sırasında terapist parmaklarını kaslar, bağlar, tendonlar, fasyalar ve eklemler (ve bazen de direk sinirler üzerinde) üzerinde dolaştırıp vücutta bir iyileşme tepkisi almak için kullanır.

‘Hafif dokunma’ tedavileri konusunda yapılan çeşitli araştırmalar, önemli sonuçlar almak için vücuda çok zorlayıcı hareketlerin uygulanmasının gerekmediğini göstermiştir. Aslında, dokunma ne kadar yumuşak olursa etkisinin o kadar çok ve büyük olduğu görülmektedir. Hastalar ilk tedavi deneyiminin ardından çoğu kez böyle yumuşak hareketlerin nasıl bu kadar güçlü etkisinin olabildiğini merak ederler.

Tedaviden sonra size bazı önerilerde bulunulacaktır ve durumunuza göre tedavi birkaç seans tekrarlanabilir. Bu tedavinin inceliklerini ve derinliklerini anlamak için terapinin gerçekten yaşanması gerekir.

KİMLERE YAPILABİLİR?

Bowen Tekniği ziyadesiyle yumuşaktır ve hamile kadınlardan yeni doğmuş bebeklere ve yaşlılara kadar herkes için uygun bulunmaktadır. Bowen tedavisi hayvanlar üzerinde de uygulanmaktadır.

İnsan vücudu, karmaşık bir müzik aleti gibi hatasız çalışmak için uygun akort edilmeye gereksinim duyar. Uygun şekilde akort edildiğinde ise kendine özgü tonunu yaratmak üzere titreşir ve eşsiz frekansına tekrar uyumlanır. Bowen terapisinde yapılan bu yeniden uyumlama işlemidir.

Bowen Kadın Sağlığı ve Gebelik

Bowen terapisi adet sorunlarını düzenlemeye ve gebe kalmaya yardımcıdır.

Gebelikle ilişkili ağrıların iyileşmesinde, leğen kemiğinin yeniden şekillenip bebeğin uygun pozisyonu almasında rol oynar.

Bacak ağrıları, hazımsızlık, karpal tünel sendromu (el bileği ağrıları), alt bel bölgesi ağrıları gibi gebelik ile ilişkili semptomların çözülmesinde yardımcı olur. Normal doğumun daha kolay gerçekleşmesinde destekleyicidir.

Bebeklerin doğum sonrası dönemde doğuma bağlı travmatik sorunları olmuşsa çözümünde ve ayrıca sindirim ve uyku ile ilgili sık karşılaşılan sorunlarında son derece etkili bir yöntemdir.

Son derece nazik ve kolayca otururken ya da yan yatarken uygulanabilir.

Teknik aşağıdaki durumlar için düşünülebilir:

 • Endişe ve stres ile bağlantılı ruhsal durumlar
 • Sırt ağrısı, siyatik ve omurga sorunları
 • Sindirim ve barsak sorunları
 • Fibromyalji, ve genel kas sertliği
 • Kronik Yorgunluk Sendromu
 • Jinekolojik rahatsızlıklar (örneğin şiddetli ve ağrılı adet dönemi, kısırlık vs.)
 • Hormonal düzensizlikler
 • Baş ağrıları ve migren
 • Eklem sorunları (örneğin tenis dirseği, tutulmuş omuzlar, ayak bileği ve diz incinmeleri gibi)
 • Zorlamaya bağlı tekrarlayan incinmeler ve Karpal Tunel sendromu (elde duyulan ağrı, duygusuzluk ve karıncalanma hissi)
 • Spor ve darbe yaralanmaları
 • Diş tedavisi sonrası tempomandibular eklem sorunları ve çene bozuklukları
 • Ameliyat sonrası iyileşme
 • Solunum sorunları; astım, alerjiler
  Gebelikte sık görülen sorunlar ve doğum eyleminin desteklenmesi
 • Yeni doğan bebek sorunları (örneğin kolik, emzirme ve uykusuzluk)
 • Yoğun tedavi alınan ağır hastalıklardan sonra toksik madde atılımını hızlandırmak ve iyileşme sürecini desteklemek için

SEMA İLHAN

Tıp Fakültesini tamamladıktan sonra hekim olarak çalışırken asıl ilgim hastalıkların önlenmesi ve toplumsal anlamda da sağlığa ulaşabilmek olduğundan Halk Sağlığı doktorası yaptım.

Yine öğrenmek kadar öğrendiklerimi paylaşmayı ve hatta birlikte öğrenmeyi de çok seviyorum. Bu nedenle Genel Pratisyen eğiticisi olarak farklı bölgelerde çalıştım.

Mesleki anlamda çalışmalarımızı değerlendirirken özellikle erken tanı çalışmaları yaptığımız halde bile bireylerin bu geri bildirimleri değerlendirmediklerini ya da değerlendiremediklerini izledim ve Psikolojiye ilgim arttı. Bu dönemde insan eliyle oluşturulmuş travmalar alanında beş yıllık bir deneyimim oldu. Bireysel ve toplumsal travmaların yüzyıllar süren etkilerinin ve iyileşebilmedeki rollerini deneyimledim.

Almanya’dan Türkiye’ye gelerek eğitim veren Güney Almanya Psikoterapi Akademisinin eğitmenleri ile Dinamik Psikoterapi ve Grup Psikoterapisi Eğitimleri sürecini tamamladım.

Burada bireysel ve grup öz deneyimi yaşarken grup dinamiklerini ve dramayı öğrenmek istedim ve İzmir’de Psikodrama Enstitüsü’nde yardımcı terapistlik sürecimi tamamladım, Almanya’daki uygulamalar ve homeopatinin insan psişesi üzerindeki etkilerini eğitmenlerimden de işittikten sonra Alman bir hekimin İzmir’e gelerek verdiği Homeopati eğitimini aldım. Ayrıca Avustralya kökenli bir bütüncül beden terapisi olan Bowen Terapisi eğitimini aldım. Bowen tekniği için bedenin homeopatisi adı da verilmektedir. Halen aile ve sistem dizimleri terapistliği eğitim sürecine de devam ediyorum.

Hedefim kendimi bilebilmek, bütüncül sağlık hizmetlerini mesleki pratiğim olarak uygulayıp, yaygınlaşmasına katkıda bulunabilmektir.

Şu ana dek öğrendiğim en önemli şey doğanın bizim dışımızda bir varlık olmadığı bizim doğa ile bir ve bütün olduğumuzdur. Bizim her şeyi yeniden yapılandırmamız değil doğanın işleyişine yardımcı olmamız iyidir. Aynı şekilde insan da fiziksel ruhsal ve sosyal olarak bir ve bütündür. Kendini iyileştirme ve dengeye gelme gücü vardır. Yapılması gereken ona yardım edebilmektir. Sağlık alanında en önemli önleyici yaklaşımlar gebelik ve doğum ile bir insan hayatının normal başlamasına yardımcı olabilmekle başlamaktadır. Yapmamız gereken kendimizi doğanın işleyişine bırakmak ve mucizelere eşlik etmektir.

Bebeklerin anne karnında ve doğumda yaşadıklarını artık anımsadıklarını biliyoruz. Eğer anne adaylarını normal doğum için nazik ve bütüncül bir şekilde desteklemeye yardımcı olabilirsek Dünya Anaya ve toplumumuza da hizmet etmiş olacağımızı düşünüyorum…