Hamilelik dönemi boyunca kendisi ve bebeğinin bakımı ile ilgilenen anne adayı, bebeğinin dünyaya gelmesiyle birlikte daha yoğun ve özen isteyen bir döneme adım atıyor. Bir yanda bebekle birlikte yepyeni bir hayat başlarken, diğer yanda doğum sonrası fiziksel ve hormonal değişiklikler, beden ve zihin üzerinde baskı yaratabiliyor. Uykusuzluğa, ağrılara, duygusal gelgitlere maruz kalırken, ‘bekleyen anne’ olmaktan ‘anne’ olmaya dengeli bir geçiş kolay değil…

Postnatal yoga, bu dengeyi kurmaya yardımcı olmak için yapılan bir yoga türü. Annenin fiziksel olarak kuvvetlenmesini sağlayarak, bebeği kaldırıp indirmekle başlayan bel, sırt ve bilek ağrılarının, emzirirken ortaya çıkan omuz ve sırt çökmesinin engellenmesi için yapılan uygulamaları içeriyor; doğum sonrası vücudun hizalanması, karın, kalça, bacak, kol, sırt ve pelvik tabanlı kasların güçlenmesi, kasların yeniden sıkılaşarak bedenin toparlanması üzerine yoğunlaşıyor. Postnatal yoga, doğumdan hemen sonra yatarak yapabileceğiniz postnatal egzersizlerle başlıyor. Bu egzersizleri diğer sporlardan farklı kılan, yüzeydeki kaslardan önce daha derindeki kaslar üzerinde etkili uygulamaları da içermesi. Karnınız, kalçalarınız, kollarınız, bacaklarınız kaslar katmanından oluşuyor. Sadece yüzey kaslar üzerine çalışmak yerine daha derindeki kasları sıkılaştırmak size kalıcı ve sağlıklı bir toparlanma sağlıyor. Doğum sonrası yogası, uykusuzlukla gelen yorgunluk ve hormonlar sebebiyle oluşan duygusal gelgitler için de birebir. Derin gevşemeyi zaten hamilelik döneminde öğrenmedi iseniz, doğum sonrası yogası derslerinde bu becerinizi geliştirebilirsiniz. Böylece gün içinde kendinize ayıracağınız 15-20 dakikalık molalarda dinlenmiş ve hayat enerjinizi tazelemiş olarak hayatınıza keyifle devam edebilirsiniz. Bu çok değerli bir kazanımdır, sizin ve bebeğiniz için. En az bunlar kadar önemli bir diğer konu da, yeni annelerin bir araya gelerek deneyimlerini paylaşabilecekleri bir topluluk oluşturması. Inanın birbirimizden öğreneceğimiz çok şeyimiz var!

Postnatal egzersizlere doğumdan hemen sonra; postnatal yogaya ise normal doğumdan altı, sezaryenle doğumdan sekiz hafta sonra, , kanamalar tümüyle bittikten, dikişleriniz iyileştikten ve doktorunuzun onayını aldıktan sonra katılabilirsiniz.